Yüzey Temizlik Hatları. Çinko Fosfat Hatlar
Otomatik Sprey Temizleme Hatları


BOYMAK Sprey Çinko Fosfat Tesisleri, günümüz teknolojilerinde en modern boya öncesi fosfatlama yöntemidir. Elektrostatik toz boya veya yaş boya öncesi uygulanan Demir Fosfat uygulaması kimyasal güce, konsantrasyona ve sıcaklığa ek olarak basınçtan da faydalanılmaktadır. Bu prosesin ilk yatırım maliyeti yüksek olmasına rağmen kaplama kalitesi, hızı ve daha az kimyasal kullanımı nedeni ile çeşitli sektörler tarafından tercih edilmektedir.

BOYMAK, Sprey Çinko Fosfat prosesinde iki ayrı yağ alma ve fosfatlama yöntemi uygulanır.

İlki, Alkali yağ alma, ikincisi ise Nötr yağ almadır. Alkali yağ alma ayrı demir fosfat ayrı kazanlarda kurulur, nötr yağ almada ise demir fosfat ve yağ alma aynı kazanlarda kurulur. İlk yönteme göre daha az kurulum ve yatırım maliyeti vardır fakat kaplama kalitesi daha düşüktür. Demir Fosfat prosesinde dikkat edilmesi gereken parametreler şunlardır.

 

Bonderite NT1 Prosesi
  Sıcaklık
  PH
  Konsantrasyon
  Süre
  Basınç
  Nozul Açıları

 

Çinko fosfat genelde "uzun süreli korozyon direnci" gerektiren koşullarda kullanılır. Demir fosfata göre çok daha kaliteli bir kaplama olan
çinko fosfat, kullanıcının tercihine göre yüzeyde 2-40 g/m² arası bir kaplama yapar. Temizlenmiş olan parça gerekirse aktivasyon banyosundan geçirilerek fosfatlama yapılmalıdır. Fosfatlanan parça boyaya girecekse pasivasyon, girmeyecekse koruyucu yağ ya da çekme sabunla
işlem görür. Çinko fosfat prosesinde özellikle kalın kaplamada oluşan kaplama filmi pürüzlü bir yüzey oluşturur. Bu pürüzlü yapı, boya ve koruyucu yağ öncesi uygulandığında yüzey alanı artacağından tutunma ve yapışma kabiliyeti yüksek olacaktır.

Çinko fosfat prosesi daldırma veya sprey olarak uygulanabilir. Monokatyon, dikatyon ve trikatyon çinko fosfat olarak üç tipte kullanılır.
Dışarıdan hızlandırıcılı, hızlandırıcısız, aktivasyonlu olarak kullanılabilir. Diğer fosfat proseslerine göre banyo kurulumu ve kontrolü daha ayrıntılıdır. Bazı proseslerde 3-4 komponent ve hızlandırıcı olabilir. Bu sebeple kontrollerin dikkatle yapılması gerekir.

 
Demir Fosfat Hatlar
Çinko Fosfat Hatlar
Bonderite NT1
Reverse Osmosis
Otomatik Dozaj Pompası
Filter Pres
   

English - Russian - Arabian

Anasayfa | Site Kullanım Şartları | Site Haritası | İletişim

© 2012 Tüm Hakları saklıdır.