Konveyör Hatlar. BYM3 ve BYM4 Webb Konveyörler
Konveyör Hatlar


BYM 3’’ Bu sistemler, zincir hatvelerinin 3'' e yakın olmasından dolayı bu isimle adlandırılırlar.

Zincir üzerine monte edilen trolleyler NPI 80-100 profil üzerinde hareket edebilirler. Trolleylerin birim yük taşıma kapasiteleri 140 Kg, zincirin kopma mukavemeti 11000 Kg'dır. Trolleyler, zincirlerin yalnız orta baklalarına bağlanabildiğinden ara mesafeleri 6'' ve katları olarak belirlenebilir. Genellikle, ağır hizmet gerektiren ve hassas taşıma ihtiyacı duyulmayan çeşitli endüstrilerde sıklıkla kullanılan Webb tipi askılı konveyörler, günümüz teknolojisinde önemli bir yer tutmaktadır. Sağlamlığının yanı sıra basit yapıda olması ve az bakım gerektirmesi nedeniyle tercih edilen konveyör sistemleridir.

Tahrik ünitesi vasıtasıyla hareket ettirilen zincirlerin üzerine monte edilen trolleylerin, NPI profilleri üzerinde ilerleyerek asılan yükleri taşıması prensibiyle çalışır. Zincirler yapılarından dolayı, x ve y eksenlerindeki yatay hareketlerinin yanı sıra z ekseni üzerindeki düşey hareketlere de müsaittir. Yatay dönüşler kasnaklı ve rulolu tiplerde farklı ölçü ve açılarda, dikey dönüşler de trolley mesafelerine de bağlı olarak değişen çap ve açılarda üretilmektedir. BYM3 Sistemlerde zincirler, yan bakla, orta bakla ve pim adı verilen ve yüksek karbonlu çelikten sıcak dövme yöntemiyle imal edilmiş 3 parçadan oluşur. Zincir baklaları birbirlerine perçinsiz olarak bağlandığından, montajı ve sökülmesi oldukça kolaydır. Trolleyler, aralarına taşıyıcı lamaların bağlandığı ve üzerlerine rulmanların monte edildiği birbirine simetrik 2 gövdeden oluşur.

Rulmanlar, 200 ºC sıcaklıkta çalışabilecek yapıda özel tip konveyör rulmanıdır. Gövdelerse, yüksek karbonlu çelikten sıcak dövme yöntemiyle imal edilmiştir. Trolley rulmanları, gövdeler üzerinde bulunan gresörlükler vasıtasıyla yağlanır. Tahrik üniteleri, düz ray üzerinde hareketi sağlayan katerpiller, veya dönüş rayı üzerine monte edilmiş açılı tip olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Katerpiller tipi tahrik gruplarının, farklı güçlerde sabit ve yüzer konstrüksiyonlu alternatifleri bulunmaktadır. Benzer şekilde açılı tahrik gruplarının da 90º ve 180º 'lik dönüşler üzerinde yine sabit ve gergili olmak üzere, değişik tip ve güçleri mevcuttur.

 
Kardan Konveyörler
Webb Konveyörler
Power & Free Konveyörler
   

English - Russian - Arabian

Anasayfa | Site Kullanım Şartları | Site Haritası | İletişim

© 2012 Tüm Hakları saklıdır.